Orientacja Romantyczna

Tak, tak, drogie misie i misioluby, trzymajcie się teraz mocno czytając artykuł bo zapewne większość odwiedzających urso.pl nie mieści się w głowie, że taka przypadłość dotyka niektórych ludzi ! … Tak na poważnie, to jest to tekst o aseksualności.

Orientacje seksualne oficjalnie wyróżnia się trzy: homo, hetero i biseksualną. Aseksualiści jednak upierają się, że pomimo braku pociągu seksualnego do jakiejkolwiek płci, aseksualizm jest ich orientacją seksualną. Niech mają.

Aseksualizm to brak popędu seksualnego, nie wynika on jednak z jakichkolwiek zaburzeń, kompleksów, fobii czy abstynencji seksualnej. Aseksualiści po prostu nie czują potrzeby seksualnego realizowania się z kimkolwiek.

Niektórzy Aseksualiści sami dzielą swoje potrzeby według “orientacji romantycznej” gdyż pomimo, że życie seksualne nie ma dla nich znaczenia, to tworzą często udane związki bazując wyłącznie na przywiązaniu emocjonalnym do partnera, fascynacji intelektualnej czy choćby wspólnej pasji.

Wyróżnia się siedem typów “orientacji romantycznej”:

– biromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób obu płci,

– heteroromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób przeciwnej płci,

– homoromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób tej samej płci,

– transromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób o niebinarnej tożsamości płciowej,

– panromantyczność lub omniromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób o każdej tożsamości płciowej,

poliromantyczność – pociąg romantyczny wobec osób o niektórych tożsamościach płciowych,

aromantyczność (obojętność romantyczna) – brak pociągu romantycznego.

Podział ten wydaje się trochę zbyt rozbudowany. Czy nie prościej rozgraniczyć to do aromantyczności i panromantyczności skoro seks i tak nie wchodzi w sferę zainteresowań ?… Może dlatego istnieją też inne klasyfikacje uwzględniające libido… ale po co libido ? No dobrze, niech Aseksualiści sami decydują.

Liczbę Aseksualistów szacuje się na około 1% społeczeństwa. Trudno to jednak udowodnić. Wiele osób z orientacją romantyczną decydujących się na związek godzi się na współżycie seksualne by nie ranić partnera, który często nawet nie zdaje sobie sprawy, że mocno nadużywa cierpliwości drugiej połowy.

Największą obecnie organizacją skupiającą Askesualistów jest AVEN – Asexual Visibility and Education Network. Warto zwrócić uwagę, że Aseksualiści posiadają własną flagę z czterema pasami: czarnym, szarym, białym i fioletowym, z którą dumnie kroczą na paradach. Więcej informacji na ten temat na stronie www.asexuality.org/pl/

2 przemyślenia nt. „Orientacja Romantyczna

  1. Jest literówka w klawiszu “Akcpetuję” do zaakceptowania cookies przy pierwszym wejściu na stronę główną.


    pozdro,
    har

    PS. Jest jakiś czat, czy coś?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *